9 مراقبت های دندان اطفال


مراقبت های دندان اطفال


چگونه از دندان های کودک مراقبت کنیم؟

بسیاری از بیماری‌هایی که در همه ما رخ می‌دهد، ریشه در کودکی و حتی دوران جنینی دارد. در این بین مشکلات لثه و بیماری‌های دهان و دندان نیز در بیشتر مواقع ریشه در دوران کودکی ما دارند. به همین دلیل اگر مشکل لثه و دندان در کودکی برطرف نشود، می‌تواند در آینده برای فرد مشکلات مختلفی ایجاد کند.

در نتیجه والدین وظیفه دارند تمامی راهکارهای مراقبتی از بهداشت دهان و دندان کودک را رعایت کنند تا در آینده در رشد دندان‌ها برای کودک مشکلی ایجاد نشود. در این نوشتار از خانم دکتر صفورا امامی متخصص درمان ریشه و عصب کشی دندان، روش‌های مراقبتی از دندان‌های کودک را بررسی می‌کنیم.

6 نکته مهم در مراقبت از دندان کودکان تا سه سالگی

 • 1- اولین و مهم‌ترین مسئله، توجه به بهداشت دهان و دندان کودک است. مراقبت و نظافت دندان از زمان شیرخوارگی آغاز می‌شود. در این زمان لثه‌های کودک را به آرامی تمیز کنید. در سنین شیرخوارگی و قبل از دو سالگی کودک علاوه بر شیر، غذاهایی مانند فرنی و یا پوره مصرف می‌کند که ممکن است که در دهان باقی بماند. برای تمیز کردن دهان کودک ابتدا دست خود را کاملا با آب و صابون بشویید و بعد از آن با کمک یک دستمال نخی مرطوب، لثه‌ها را تمیز کنید.
 • 2- بعد از یک سالگی و به مرور با دندان درآوردن کودک،می‌توانید دندان کودک خود را مسواک کنید. لازم نیست که حتما از خمیر دندان برای مسواک زدن استفاده کنید. می‌توانید با آب ولرم این کار را انجام دهید.

بعد از دو سالگی کودک، زمان مناسبی برای استفاده از خمیردندان بدون فلوراید است. بعد از سه سالگی که کودک فهم بیشتری از روند مسواک زدن پیدا کرد، می‌توانید از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

 • 3- اگر در دندان‌های کودک حفره و یا پوسیدگی مشاهده کردید، حتما فرزندتان را نزد دندان‌پزشک کودکان ببرید.
 • 4- بهتر است برای اطمینان از سلامت دهان و دندان کودک، در سه سالگی کودک را نزد دندان‌پزشک ببرید تا یک معاینه کلی از دندان‌ها انجام شود.
 • 5- برخی کودکان به شیشه شیر عادت کردند و حتی ممکن است با شیشه شیر به رختخواب بروند. اما در نظر داشته باشید که این کار می‌تواند باعث پوسیدگی دندان کودک شود. به همین دلیل حتما قبل از خواب دهان کودک را با آب بشویید.
 • 6- اگرچه مسواک زدن دندان کودک اهمیت دارد، اما بهتر است این کار را با فاصله زمانی بعد از مصرف غذا انجام دهید. دندان، لثه و مینای دندان کودکان ظریف است و بعد از خوردن غذا نازک می‌شود. اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا، دندان کودک را مسواک کنید، احتمال آسیب به مینای دندان‌ها وجود دارد.

مراقبت از دندان‌های شیری کودکان

شاید تصور کنید که دندان‌های شیری اهمیت چندانی ندارند و چون بعد از مدتی جای خود را دندان‌های دائمی عوض می‌کنند، نیاز به مراقبت ندارند. در حالی که چنین نیست. گاهی اوقات عوارض و مشکلاتی که در دندان‌های شیری به وجود می‌آیند، روی رشد دندان‌های دائمی هم تاثیر منفی می‌گذارد. در نتیجه عوارض مراقبت نادرست از دندان کودک تا همیشه همراه او باقی خواهد ماند.

در حالت کلی دندان‌های شیری رنگی کدرتر نسبت به دندان‌های دائمی دارند و سایز کوچک‌تری دارند. برای مراقبت از این دندان‌های ظریف و کوچک برخی اقدامات ساده موثر و مفید هستند. در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم و هریک را شرح می‌دهیم.

 • مسلما خوردن آبمیوه برای کودکان راحت‌تر است. اما فراموش نکنید که آبمیوه حاوی مقادیر زیادی اسید میوه است که به مرور باعث پوسیدگی در دندان می‌شود. به همین دلیل بهتر است به کودکان میوه تازه بدهید تا کمتر در معرض پوسیدگی دندان قرار بگیرند.
 • متاسفانه و یا خوشبختانه، باید گفت که وراثت در تعیین جنس دندان کودکان تاثیرگذار است .به همین دلیل اگر مادر و یا نزدیکان کودک دندان‌های پوسیده داشته باشند، این احتمال وجود دارد که کودک نیز دچار این مشکل شود.
 • نوشیدنی‌های گازدار برای همه افراد در همه سنین مضر است. اما آسیب این نوشیدنی‌ها برای کودکان بیشتر است؛ زیرا حاوی برخی مواد افزودنی است که روی دندان‌ها تاثبرات بدی باقی می‌گذارد.
 • گاهی اوقات مشاهده می‌کنید که کودک علاقه‌ای به خوردن غذا ندارد و یا اینکه هنگام خوردن غذا احساس خوبی ندارد. این احتمال وجود دارد که مشکلی در دهان و یا دندان کودک ایجاد شده باشد و او قادر به بیان آن نباشد. در این شرایط احتمال پوسیدگی دندان‌ها وجود دارد و باید سریعا درمان شود. در غیر این صورت با کاهش مصرف غذا توسط کودک، روی رشد او تاثیر منفی می‌گذارد و ممکن مشکلات دیگری ناشی از بی میلی به خوردن غذا ایجاد شود.
 • اگر احساس کردید که دهان کودک شما بوی بدی دارد، احتمال پوسیدگی دندان وجود دارد. تجمع غذاها و تمیز نکردن دهان و دندان باعث ماندن غذا لای دندان‌ها و ایجاد پوسیدگی در آن‌ها می‌شود. در نتیجه احتمال التهاب لثه و عفونت دندان نیز وجود دارد.
 • اگر دندان‌های شیری به درستی و در جای خود رشد کنند، قوس فک به درستی شکل می‌گیرد و روی زیبایی چهره کودک نیز تاثیر منفی ندارد. از سوی دیگر کودک به راحتی کلمات و جملات را ادا می‌کند.
 • آسیب دیدن دندان‌های شیری نه تنها احتمال التهاب و عفونت در دهان کودک را افزایش می‌دهد، بلکه می‌تواند روی رشد درست دندان‌های دائمی نیز تاثیر مخرب بگذارد. این مسئله به خوبی اهمیت مراقبت از دندان‌های شیری را نشان می‌دهد.
 • کودکان علاقه زیادی به مصرف مواد خوراکی شیرین دارند. شیرینی‌هایی که مدت زمان بیشتری روی دندان باقی می‌مانند، می‌توانند به دندان‌ها آسیب وارد کنند. به همین دلیل مواد غذایی انتخاب کنید که بتوان راحت‌تر آن‌ها را از روی دندان‌ها پاک کرد.
 • هنگام شب و خواب، کودک را از مصرف مواد قندی منع کنید. این مواد با بزاق دهان ترکیب شده و روند پوسیدگی دندان‌ها را سرعت می‌بخشند. همچنین قبل از خواب دهان کودک را با آب بشویید تا مواد قندی روی دندان‌ها نباشد.
 • مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند باعث تغییر در رنگ دندان‌های کودک شود. همچنین برخی داروها که مواد قندی زیادی دارند، سبب تغییر رنگ دندان می‌شوند. در این شرایط کودک را تشویق کنید که بعد از مصرف این داروها مسواک بزند و یا اینکه دندان‌ها را با آب بشوید.
 • زمانی که دندان‌های دائمی کودک رشد کنند و جایگزین دندان‌های شیری شوند، می‌توانید به توصیه دندان‌پزشک برای دندان‌های عقبی کودک از رزین استفاده کنید. رزین مانع پوسیدگی دندان‌های عقبی می‌شود و از نشستن باکتری‌ها روی شکاف دندان جلوگیری می‌کند.
 • اگرچه امروزه روش‌هایی مانند پرکننده‌ها و پوشاننده‌ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان وجود دارند. اما به معنای بی اهمیت بودن رسیدگی و مراقبت از دندان کودک نیست. به یاد داشته باشید که هیچ کدام از پرکننده‌ها نمی‌توانند همانند دندان دائمی و اصلی کودک مفید باشند. بنابراین به سلامت دندان‌های کودک اهمیت بدهید و رسیدگی به بهداشت دهان و دندان را به فرزند خود بیاموزید.
 • اگر فرزندان پر جنب و جوشی دارید و یا اینکه ورزش‌های پرخطر انجام می‌دهند، آن‌ها را به استفاده از محافظ دندان تشویق کنید. با این کار احتمال بروز آسیب جدی به دندان‌ها کاهش پیدا می‌کند.
 • با بزرگ‌تر شدن فرزندتان، مسئله مرتب بودن دندان‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. خوشبختانه امروزه می‌توانید از ابزارهای اصلاحی دندان برای رشد مرتب آن‌ها استفاده کنید . این ابزارها در 7 سالگی در دهان قرار می‌گیرند و از جنس پلاستیک هستند .همچنین همرنگ دندان‌ها هستند و چهره کودک را زشت نمی‌کند. در این صورت خیالتان از رشد مرتب دندان‌های کودک راحت است و نیازی نیست که فرزندتان در سنین نوجوانی دهانی پر از سیم داشته باشد و از دوستانش خجالت بکشد.
 • ارتودنسی دندان در سنین پایین راحت‌تر، سریع‌تر و بهتر انجام می‌شود. با این کار از ارتودنسی حاد در سنین نوجوانی و جوانی پیشگیری می‌شود.
 • سلامت و بهداشت دهان و دندان کودک مانند سایر موارد اهمیت دارد. بهتر است بعد از سه سالگی، به صورت مداوم و سالی یکبار، برنامه چکاپ دندانپزشکی برای فرزندتان تنظیم کنید. علاوه بر آن فرهنگ مصرف درست مواد غذایی را بیاموزید. مسواک زدن مداوم و درست، مصرف غذاهای سالم، پرهیز از مصرف زیاد شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های گازدار، روشی ساده برای محافظت از سلامت دهان و دندان کودکان است.

چطور از دندان های کودکان مراقبت کنیم؟

کودکان معمولا دور و بر ۲۰ تا دندان شیری دارند، هیچ جای تعجبی هم نیست که چند سالی باید به دندان ها شد، اما به اندازه کافی باید مطمئن شد که دندان ها همه سالم باشند؟

کودکان باید حتما در جهت درستی برای مراقبت های دندانی هدایت شوند، در واقع با دادن بهترین دستورالعمل ها می توان دندان های کوچکشان را برای آنها حفظ کرد.

ویزیت های مرتب با دندانپزشک داشته باشید!

یک بخش گسترده ای از کودکانی که مراقبت های درست دریافت می کنند، باید حتما ویزیت نزد دندانپزشک را هم در برنامه خود قرار دهید. هیچ مشکلی نیست که کودکانتان را همراه خودتان به مطب دندانپزشکی ببرید، حتی اگر فرزندتان خیلی کوچک است. این شانس به آن ها داده می شود تا با این فضای متفاوت آشنا شود، با صداها، بوها، در واقع با این محیط بزرگ می شوند و ارتباط برقرار می کنند. همچنین به آن ها کمک می شود تا در آینده خودشان تصمیم رفتن به دندانپزشکی را بگیرند.

دندان ها را بهتر مسواک بزنید!

در دوره زندگی بزرگسالی ممکن است به شما توصیه شود تا از خمیردندان هایی استفاده کنید که فلوراید دارند، این به دندان های شما بسیار کمک می کند. چیزی که باید بدانید، این است که از میزان و مقدار خمیردندانی که قرار است استفاده کنید مطمئن باشید.

فلوراید برای سلامت دهان و دندان کودکان حیاتی و ضروری می باشد، به خاطر اینکه به استحکام دندان های آن ها بسیار کمک می کند و در برابر پوسیدگی دندان هایشان مقاومت می کند. در کودکان بالای ۳ سال، بهتر است از حداقل ۱۰۰۰ ppm فلوراید در آن استفاده شده باشد، برای کودکان بزرگتر باید ۱۳۵۰ ppm استفاده شده باشد. بسیاری از خمیردندان ها توصیه می شوند که براساس سن کودک استفاده شوند.

فقط ممکن است در مراقبت از دهان و دندان کودکتان از جمله مرتب مسواک زدن با مشکل مواجه شوید. یک بار دیگر می توان از چیزهای ساده تر و خانگی استفاده کرد.

برای اینکه کار را راحت تر کنید، بگذارید مسواکش را خودش انتخاب کند. در صورتی که کاراکتر خاصی را دوست دارد، همان را برایش بگیرید. برای هر بار مسواک زدن به اندازه ۲ دقیقه کافیست. فقط مطمئن شوید که کودکتان قبل از خواب حتما مسواک می زند. می توانید از مسواک های برقی استفاده کنید، مسواک هایی که تایمر دارند و زمان مسواک زدن را هم به شما نشان می دهند.

مطمئن شوید که کودک دندان هایش را به اندازه درستی مسواک می زند، با بازی و شعر هم می توانید شروع کنید. به خاطر پیشرفت هایی که در تکنولوژی شده است، حتی اپلیکیشن های موبایلی هم هستند که می توانند مسواک زدن درست را به بخشی از بازی یا شعر خواندن کودکتان اضافه کند.

با گذشت زمان در نهایت می بینید که این کار هم بخشی عادی و طبیعی از زندگی فرزندتان می شود. لازم هم نیست به او یاداوری کنید. فقط جنبه ایمنی آن را در نظر داشته باشید. توصیه می شود که کودک را موقع مسواک زدن حتما زیر نظر داشته باشید؛ خصوصا اگر زیر ۷ سال باشند.

خوردن شیرینی جات را محدود کنید!

مقدار مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین، باید کنترل شوند و محدود شوند. در غیر این صورت ممکن است مشکلات بسیاری برای کودک به همراه داشته باشد. چون علاوه بر چاقی در اینده مشکلات دیگر هم به دنبال خواهد داشت.

چون هربار که غذاهای شیرین می خورند، قندیجات تا یک ساعت دورو بر دندان می باشند و به آن ها حمله می کنند. تصور کنید کودک شیرینی جات خورده و بدون مسواک زدن هم به خواب رفته، از لحظه بیدار بودن تا خوابیدن، دندان ها تحت حمله این قندها هستند.

به طور خلاصه، رژیم غذایی خوب از زمان تولد ضرورت دارد. آب و شیر از بهترین چیزهایی هستند که در طول روز به آن ها باید داده شود. نوشیدنی های شیرین مثل آبمیوه ها باید محدود به وعده های غذایی شوند.

سعی کنید به کودکانتان به عنوان هدیه، شیرینی و شکلات ندهید. بزرگ کردن آن ها با شیرینی و شکلات فقط به آن ها آسیب می رساند و تبدیل به یک عادت همیشگی در آن ها می شود.

معمولا، یک رژیم غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، میوه های تازه و سبزیجات به کودکان شانس کاهش مشکلات دندانی مثل بیماری های لثه و پوسیدگی دندان را در طول زندگی شان می دهد. سعی کنید از کودکی الفبای بهداشت دهان و دندان را در کودکان تان نهادینه کنید.مراقبت های دندان اطفال

فیلم رضایت بیماران

آیا مایل به همکاری در افتتاح شعبه جدید دندانپزشکی من هستید؟