عصب کشی • دندانپزشکی من

آیا کرم دندان وجود دارد؟

 افسانه کرم دندان چیست؟

انسان‌ها از زمان‌های بسیار قدیم دچار پوسیدگی و خرابی دندان می‌شدند. قبل از پیشرفت علم دندانپزشکی، برخی از افراد تصور می‌کردند که پوسیدگی به علت کرم‌های داخل دندان ایجاد می‌شود. این نظریه در سراسر جهان به طور گسترده‌ای وجود داشت.

این ایده هزاران سال ادامه داشت، تا اینکه با پیشرفت دندانپزشکی ثابت کردند که کرم‌های دندان واقعی نیستند.

دلیل اصلی پوسیدگی دندان پلاک میکروبی متصل به دندان است که از بزاق‌، باکتری‌، اسیدها و ذرات غذا تشکیل شده است. با جمع شدن پلاک و حل شدن ماده‌ی معدنی لایه‌ی خارجی دندان، پوسیدگی دندان اتفاق می‌افتد. و در نتیجه حفره ایجاد می‌شود که به آن پوسیدگی دندان نیز گفته می‌شود.

با این حال‌، هنوز هم برخی به افسانه کرم دندان معتقدند.!!!!!

مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی من با ارائه این مقاله به شما کمک میکند ، تا علت پوسیدگی دندان را به درستی متوجه شوید و از بروز آن جلوگیری کنید.

تاریخچه افسانه پوسیدگی دندان و کرم دندان چیست؟

مفهوم کرم دندان به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد. در آن زمان یک متن سومری‌ ، دلیل پوسیدگی دندان را کرم‌های دندان ذکر کرده‌ بود.

همچنین ،کرم‌های دندانی از ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد در خط‌های چینی باستان که در استخوان تراشیده شده اند ، نیز ذکر شده است. مردم امپراطوری روم و قرون وسطی نیز بر این باور بودند ،که کرم دندان به دهان و دندان حمله می‌کند.

نظریه‌های بالقوه که مردم به کرم دندان اعتقاد داشتند، عبارتند از:

Ø     آب‌های آلوده به کرم‌گینه:

یک نظریه این است که مردم در واقع کرم‌های گینه یا Druncunculus medinensis در آب آلوده می‌دیدند. کرم ماده باردار گینه وقتی در آب سرد باشد می‌تواند بیش از ۵۰۰۰۰۰ کرم جوان آزاد کند . به‌علاوه ، کرم گینه در سخت پوستان سیکلوپوئید زندگی می‌کند، که اغلب در چاه‌های آشامیدنی یافت می‌شود، و اگر مردم از آب چاه استفاده کنند، ممکن است شاهد بیرون راندن کرم‌های بچه توسط کرم گینه باشند.

Ø    ساختارهای کرم مانند در دندان‌ها:

نظریه قدیمی دیگر ، ساختارهای استوانه‌ای موجود در دندان‌های انسان است. به گفته محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مریلند، ساختارهای ریزی که شبیه به کرم توخالی هستند ، در بافت دندان انسان وجود دارد که افراد باستان ممکن است آنها را با کرم اشتباه گرفته باشند.

Ø    درمان با دانه بذرالبنج:

 Henbane (بذرالبنج) گیاهی است که برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در طول درمان، بذرها را با ذغال گرم می‌کردند و سپس فرد دارای پوسیدگی دندانی، بخارات را استشمام می‌کرد.

در قرون وسطی در انگلیس، کرم‌های دندان را با بخار دانه‌های حباب سوخته درمان می‌کردند.

از قضا خاکستر دانه‌های حباب سوخته مانند کرم به نظر می‌رسید. این گیاه همچنین دارای خواص مخدر است که درد دندان را تسکین می‌دهد. او همین احتمالاً اعتقاد مردم به کرم دندان را پشتیبانی می‌کند.

آیا افسانه‌های دیگری در مورد علت ایجاد پوسیدگی دندانی وجود داشته است؟

در طول دوران باستان ، مردم همچنین معتقد بودند که پوسیدگی دندانی ناشی از موارد زیر است:

ü     عوامل شیمیایی

ü     بزاق ناسالم

ü     التهاب استخوان آلوئولار (بخشی از فک که دندان ها را نگه می دارد)

ü     تغییرات ناگهانی دما

ü     صدمات مکانیکی

 

 به راستی چه عواملی باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

 به لطف دندانپزشکی مدرن، ما اکنون می دانیم که علت واقعی پوسیدگی دندان چیست؟

ترکیب مواد غذایی، باکتری‌ها و بزاق با هم پلاک‌هایی ایجاد می‌کنند که به دندان شما می‌چسبد. باکتری‌های موجود در پلاک دندان از غذاهای شیرین و نشاسته‌ای که شما میخورید تغذیه می‌کنند ، و سپس با تولید اسید باعث پوسیدگی دندان می‌شوند .

 در واقع پوسیدگی دندان زمانی شروع می‌شود که قندها و نشاسته‌ها به مدت طولانی روی دندان‌های شما باقی بمانند ، اینها عوامل مهم ایجاد به اصطلاح کرم دندان هستند. البته که در این میان نباید از کشیدن سیگار، مصرف دخانیات و مواد الکلی نیز غافل شد.اسیدهای موجود در پلاک‌‌، مینای دندان (سخت ترین لایه دندان) شما را با ایجاد حفره‌های ریز از بین می‌برد. سپس با گذشت زمان، اسیدها و باکتری‌ها از طریق حفره‌های ایجاد شده در مینای دندان به بافت زیرین نفوذ کرده و به عاج دندان آسیب می‌رسانند و اگر آنها به پالپ یا ناحیه مرکزی دندان شما برسند، ممکن است دچار عفونت دندانی شوید که با تورم شدید و درد دندان همراه است.

شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز که دچار دندان درد شدید ، با مجموعه کلینیکهای شبانه روزی دندانپزشکی من در مناطق مختلف تهران تماس حاصل فرمایید .

نشانه های کرم دندان چیست؟

نشانه ها و دلایل زیادی می تواند نشان دهنده این نکته باشد که شما با مشکل کرم دندان و پوسیدگی دندان دست و پنجه نرم می کنید. اما شاید مهمترین و اصلی ترین آن ها، مشاهده سوراخ هایی درون دندان ها باشد.

 اگر هنوز با چشم خود سوراخ هایی را درون دندان های خود ندید، علائم زیر می تواند نشان دهنده وجود کرم دندان تلقی شود:

۱.      حساسیت بسیار شدید به گرما و سرما

۲.      حساسیت شدید و طولانی به مواد شیرین

۳.      دندان درد در ناحیه های مختلف

۴.      مشاهده لکه سیاه بر روی دندان

در صورت بروز هر یک از علائم و مشکلات ذکر شده پزشکان متخصص و مجرب ما در مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی من آماده خدمت رسانی به بیماران محترم می باشند. 

راه های درمان کرم دندان:

 با اینکه می توانید به سادگی از وقوع کرم دندان جلوگیری کنید، اما ممکن است در این راه غفلت کرده و این مشکل کرم دندان برای شما به وجود بیاید. در این صورت نیاز است تا با راه های درمان کرم دندان، آشنا شوید. امروزه بهترین راه برای درمان کرم دندان، عصب کشی دندان است. بدین صورت، می توانید درد دندان را از بین برده و این مشکل را برطرف کنید.

با این وجود، برخی از افراد نمی توانند و یا مایل به انجام عصب کشی نیستند . امکان درمان کرم دندان به روش خانگی نیز وجود دارد ، اما نتیجه این روش قابل مقایسه با عصب کشی دندان نیست. در این روش از داروی گیاهی برای درمان کرم دندان استفاده  می کنیم . از جمله این داروها، می توان به انگورک برای درمان کرم دندان اشاره کرد. همچنین ترکیب لیمو و جوش شیرین و ترکیب زردچوبه و جوش شیرین نیز می تواند برای از بین بردن باکتری های بد دندان، مناسب باشد.  

 راه های پیشگیری از کرم دندان :

این را به یاد داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است . از این رو برای اینکه بعدها با مشکل کرم دندان و مضرات آن مواجه نشوید، بهتر است تا اقدامات پیشگیرانه ای را انجام دهید. از جمله مهمترین این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ü     به صورت مرتب دندان های خود را روزی ۲ بار به کمک مسواک و خمیر دندان تمیز کنید.

ü      بعد از وعده های غذایی خود از نخ دندان استفاده کنید.

ü      شستشوی دندان با آب نمک، یک یا دوبار در روز میتواند به ضدعفونی کردن و دفع باکتری های دهان کمک کند.

ü      شستشو دهان با دهانشویه

ü       در طول روز به وفور آب بنوشید.

ü      سعی کنید تا به صورت منظم و هر ۶ ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه کنید و معاینات منظم داشته باشید.

ü      تا جای ممکن مواد غذایی مضر مانند نوشابه ها، آبمیوه های غیرطبیعی، مواد غذایی شیرین و … را کمتر مصرف کنید.

ü     استفاده از درمان‌های حاوی فلوراید (در صورت توصیه توسط دندانپزشک) 

نتیجه‌گیری :

عزیزان در نهایت متوجه شدیدم که ایده کرم دندان یک افسانه قدیمی و نادرست است و علت اصلی پوسیدگی دندان باکتری‌ها و اسیدها‌ی ایجاد شده توسط پلاک دندانی است ،که با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم دندانپزشکی قابل پیشگیری است.

 سخن پایانی :

دندان کرم خورده یکی از مشکلات شایعی است که ممکن است برای دندان شما نیز اتفاق بیفتد . این مشکل معمولاً به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از غذاهای ناسالم رخ می‌دهد. دندان کرم خورده می‌تواند باعث بروز درد و ایجاد عفونت در دهان شود ، و در صورت عدم درمان به موقع مشکلات جدی‌تری مانند : تخریب و یا از دست دادن دندان را به دنبال داشته باشد. در صورتی که دندان کرم خورده و یا علایم دندان کرم خورده را دارید ، در اسرع وقت به دندانپزشکی مراجعه کنید .

کلینیکهای زنجیره ای دندانپزشکی من با چندین شعبه شبانه روزی و با دراختیار داشتن کادر پزشکی مجرب همواره آماده خدمت رسانی به کلیه بیماران محترم در سراسر تهران می باشد.

کلمات کلیدی : افسانه کرم دندان چیست؟/ به راستی چه عواملی باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟/نشانه های کرم دندان چیست؟/راه های درمان کرم دندان / راه های پیشگیری از کرم دندان /