عصب کشی • دندانپزشکی من

دلایل تهیه فتوگرافی دندان پزشکی

اینکه دندانپزشکان قبل و بعد و یا گاهی در حین انجام کاراز فتوگرافی استفاده میکنند ، دلایل مختلفی است که در روند درمان بیماریهای دندان و لثه تاثیر به سزایی دارد. ما در این مقاله که توسط کلینیکهای زنجیره ای دندانپزشکی من ارائه شده است این دلایل لزوم فتوگرافی را برای شما بررسی میکنیم.

اهمیت فتوگرافی در دندانپزشکی دیجیتال (علم مدرن) :

استفاده از فتوگرافی دیجیتال در علم مدرن دندانپزشکی ، امروزه بسیار حائز اهمیت می‌‌‌‌‌باشد .چنانکه در پروسه های فتوگرافی Digital Dentistryضمن تلفیق با اسکن های سه بعدی داخل دهانی و CBCT در نرم افزارهای جدیدی از جمله نرم افزار DDS یا DSD که برای طراحی طرح لبخند و تعیین شاخص‌های زیبایی است ، استفاده می‌شود .در این فرآیند فتوگرافی‌های دیجیتال نقش بسزایی دارند . زیرا با پیشرفت روز افزون فتوگرافی‌های دیجیتال حتی به کمک نرم‌افزارهای گوشی همراه تصاویر گرفته شده را می‌توان تبدیل به تصاویر سه بعدی کرد. لذا با استفاده از ۳D  فتوگرافی دیجیتال و اسکن داخل دهانی با اسکنرهای مدرنِ امروزه و CBCT بیمار، دستیابی به بافت نرم ، بافت سخت مانند دندان‌ها ، و استخوان و همچنین لثه‌ها به خوبی امکان‌پذیر است.

برای استفاده از فتوگرافی دندان پزشکی و فتوگرافی ارتودنسی دلایل زیادی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می کنیم :

۱– کمک به طرح درمانی دقیق

گاهی اوقات در معاینه اولیه دندانپرشک متوجه نقایص و مشکلات بیمار خود نمی شود . فتوگرافی دندان پزشکی و ارتودنسی کمک می کند ،تا دندانپزشک به دید کلی از وضعیت دندان های شما دست یابد و طرح درمانی مناسبی مانند ارتودنسی ، ونیرکامپوزیت ، لمینت دندان ، ایمپلنت تجویز کند .عکس پزشکی باید به گونه ای باشد که پزشک بتواند با استناد به آن طرح درمان دقیقی را طرح ریزی کند .

ما در کلینیکهای دندانپزشکی من با ویزیت رایگان و بررسی وضعیت سلامت دندانهای شما طرح درمان لازم را به شما ارائه خواهیم داد.

۲مدرک لازم برای ادارات بیمه

یکی از شروط برخی از اداره های بیمه برای پوشش هزینه های درمان دندانپزشکی ، ارائه ی مدارک کافی و مستند می باشد که بدین منظور عکس دندانپزشکی و عکس ارتودنسی به کمک بیماران آمده ، و بیماران را جهت تکمیل پرونده پزشکی خود یاری می کند.

۳تعامل راحت تر دندان پزشک با بیمار و لابراتوار و سایر پزشکان

یکی از مشکلاتی که اغلب دندانپزشک ها با آن دست و پنجه نرم می کنند ،عدم توجیه بیمار از روند طرح درمانی خود است . با فتوگرافی می توان این مشکل را حل کرد ،و بیمار را تا حد زیادی از کیفیت درمان خود آگاه کرد .با فتوگرافی می توان نتایج را آنالیز کرد و آن را با وضعیت فعلی بیمار مقایسه کرد تا پزشک و بیمار بتوانند به یک طرح درمانی مشترک برسند .

۴- ارائه مستندات قانونی و قابل اتکاء

فتوگرافی دندان پزشکی با ارائه ی تصاویری صحیح و واقعی ، در قبل و بعد درمان سندی قابل اتکاء برای رفع مشکلات قضایی متخصصین ارتودنسی و دندانپزشکان زیبایی میباشد . توجه فرمایید که تنها فرمت معتبر جهت ارجاع به مراجع قضایی فرمت خام و بدون پردازش RAW  میباشد.

 ۵  -استفاده از عکاسی دندان پزشکی و ارتودنسی در سمینار ها ، مقالات و تبلیغات  :

یکی از دغدغه های دندانپزشکان در سمینار ها و تدوین مقالات نبود آرشیوی از عکسهای پزشکی مرتبط با موضوع مورد نظر پزشک میباشد .در این شرایط استفاده از فتوگرافی دیگر پزشکان و یا آرشیو های خارجی ، باعث عدم تطبیق محتوای مقالات و عکس های به کار برده شده میگردد ، که این مورد باعث کاهش اثرگذاری مقالات می شود .علاوه بر موارد گفته شده از فتوگرافی می توانید جهت تبلیغ در شبکه های اجتماعی و ارائه نمونه کار های خود استفاده کنید .

ویژگی های متخصص فتوگرافی خوب :

  • آشنایی کامل با آناتومی بدن و اصطلاحات پزشکی داشته باشد .
  • به حرفه عکاسی و نورپردازی مسلط باشد .
  • به روانشناسی ارتباط با بیمار و به خصوص کودکان آشنایی لازم داشته باشد، تا بتواند با بیمار ارتباط مؤثر برقرار کند .
  • به زاویه و وضعیت بیمار دقت کند . 

ویژگی های یک مرکز فتوگرافی خوب

·        از تجهیزات ماکرو استفاده کند تا distortion عکس ها صفر باشد.

·        نورپردازی آن به گونه ای باشد که در عکس ها سایه ایجاد نشود .

در آخر امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشید علت لزوم فتوگرافی در دندانپزشکی را به خوبی درک کنید. برای مطالعه سایر مطالب دندانپزشکی به مقالات سایت مجموعه کلینیکهای زنجیره ای دندانپزشکی من مراجعه کنید.

 

 

کلمات کلیدی : اهمیت فتوگرافی در دندانپزشکی دیجیتال (علم مدرن) / ویژگی های متخصص فتوگرافی خوب/ویژگی های یک مرکز فتوگرافی خوب