جرمگیری دندان چیست؟

جرمگیری دندان واژه ای است که برای برداشتن جرم های سطوح دندان ها و گاها سطوح ریشه دندانها و تمام رنگدانه های موجود روی دندان اطلاق می شود. تمامی رسوبات سطوح دندانها به طرق مختلف با جرمگیری دندان قابل برداشتن است. در صورتی که بزاق دهان کودک شما جرمساز است و متخصص اطفال مجموعه دندان پزشکی تخصصی "دندان پزشکی من " توصیه می نمایند تا جرمگیری دندان برای کودک شما انجام شود به هیچ عنوان تصور نکنید که جرمگیری دندان کودک جنبه زیبایی دارد، بلکه این امر کمک می نماید تا سطوح دندانی تمیز و عاری از هر نوع جرم ، رنگدانه و میکروب شود. از سوی دیگر جرمها سبب می شوند تا میکروب های داخل دهان افزایش یافته و همراه با مواد غذایی بلعیده شوند و وارد دستگاه گوارش شده، و نیز از طریق جریان خون به سایر نقاط بدن همچون مفاصل و دریچه قلب انتقال یافته و زمینه بروز بیماری های دستگاه گوارشی، روماتیسم قلبی و مفاصلی در آینده فراهم شود.

لازم به ذکر است که چکاپ های دوره ای رایگان دندان پزشکی اطفال خود  را در مجموعه دندان پزشکی من فراموش نکنید زیرا گاها پیش می آید که نواحی از سطح دندان به خوبی تمیز نمی گردد و جرم های دندانی باقی می مانند، لذا قبل از آنکه مشکلات بزرگ تر و حادتری ایجاد شود بهتر است به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید. برخی والدین تصور می کنند دندان های شیری به دلیل موقتی بودنشان نیازی به جرمگیری نداشته و جرمگیری دندان در این دوره سنی هیچ ضرورتی ندارد. در حالی که چنین نیست و جرمگیری دندان ها حتی دندانهای شیری، یک امر کاملا ضروری است. همچنین لازم به ذکر است که دهان بعضی از کودکان دارای بزاق جرم ساز بوده که سبب بروز جرم روی سطوح دندانی می شوند و رسوب جرم های دندانی می توانند باعث ایجاد بروز پوسیدگی های دندان و التهابات لثه ای شوند.

 

روش های جرمگیری در کودکان

در مجموعه دندانپزشکی تخصصی دندان پزشکی من، جرمگیری دندان در کودکان به طرق مختلفی انجام می شود که انتخاب هر یک از روش های درمانی بسته به میزان جرمهای دندانی، ناحیه ایجاد و بروز رسوبات دندانی و رنگدانه ها، متفاوت است.

گفتنی است که جرم های دندانی می توانند در نواحی مختلف همچون زیر یا بالای لثه ایجاد شوند و حتی احتمال دارد جرمی در کار نباشد و تغییر رنگ سطح دندان تنها ناشی از رسوب رنگدانه باشد. همچنین احتمال دارد تنها با تغییر رنگ دندان ها ناشی از مواد غذایی مواجه باشیم که در صورت مواجهه با هر کدام از این موارد روش درمان متفاوت خواهد بود.

 

جرمگیری دندان به صورت دستی

جرمگیری دندان به صورت دستی بدین نحوه است که با کمک ابزارها و وسایل دندانپزشکی مخصوصی، جرم های دندانی به صورت دستی برداشته می شوند.

 

جرمگیری دندان با دستگاه ایرفلو

جرمگیری دندان با دستگاه ایرفلو روشی سالم و کارآمد برای برداشتن رنگدانه های روی دندان هاست و سبب می شود تا دندان، سفیدی خود قبل از رسوب رنگدانه ها بدست آورد. در صورتی که سطوح دندان پوشیده از رنگدانه های ناشی از بزاق باشد یا با تغییر رنگ های دندانی ناشی از مواد غذایی رنگی همچون نوشابه و لواشک مواجه باشیم از این روش درمانی به خوبی می توان استفاده نمود.

 

جرمگیری دندان با دستگاه اولتراسوند

یکی دیگر از روش های جرمگیری دندان با دستگاه اولتراسونیک است که با کمک این دستگاه می توان جرم های زیر لثه ای و بالای لثه را به صورت کامل برداشت.