9 مراقبت های بعد از زیبایی و بلیچینگ


مراقبت های بعد از زیبایی و بلیچینگ


ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ مزایا، انواع، عوارض، طول عمر

ونیر دندان لایه‌هایی‌ از روکش هستند که‌ متشکل‌ از مواد همرنگ دندان می باشند وبه منظور اصلاح رنگ دندان، ترمیم موضعی، کاربرد زیبایی و یا رفع عیوب دندانی مورد استفاده‌ قرار می گیرند.

روکش های ونیر به‌ لحاظ روش درمانی، در دو دسته مستقیم (direct) و یا غیرمستقیم (indirect) موجود می باشند. ونیر های‌ مستقیم در یک جلسه‌ با اضافه نمودن کامپوزیت دندان به دندان در داخل مطب استفاده می شوند و کاربرد آنها در زمانی‌ است که‌ بخواهیم تعداد محدودی‌ از دندان ها را اصلاح کنیم؛ زمانی‌ که نیشال دندان ها سالم باشد، می توان با کمک ونیر مستقیم ایرادات جزئی‌ را رفع نمود. ذکر این‌ نکته لازم است‌که انجام چنین‌کاری‌ نیازمند تبحر، تجربه و هنر دندانپزشک بوده وتاحد زیادی زمانبر است.

ونیر های‌غیر مستقیم به‌دلیل زیبایی بیشتر، استحکام بالاتر، حفظ بافت دندان و دوام بهترشان کاربرد وسیع تری‌دارند.

کاربرد ونیر ها در درمان دندان بیمارهای دیابتی، تغییر رنگ دندان، لکه‌های رنگی موضعی، تغییر رنگ‌های آبی یا خاکستری و تغییر رنگ درونی‌ است. لازم‌ است انجام ونیر دندان ها‌ به‌ شکل دانه دانه و به‌ نوبت صورت‌ گیرد.

 امروزه‌ با استفاده‌ از ونیر کامپوزیت دندان، می توان یکی‌ از بهترین درمان ها را برای‌ ایجاد لبخندی زیبا در بیماران انجام‌ داد. در یک تعریف می توان این‌گونه عنوان‌ کرد که ونیر کامپوزیت دندان، ترکیبی‌ از مواد زمینه‌ای هستند که‌ در اثر ترکیب ذراتی به‌ نام فیلر به‌ استحکام بالایی‌ دست خواهند یافت. به‌ عبارت دیگر این‌ ترکیب خمیری‌ شکل‌ است به‌ وسیله تابش نور در طول موج خاص به صورت سفت و سخت در خواهد آمد. بعد از سفت‌شدن، بوسیله پولیش دادن‌ به‌ آن‌ شکل مناسب‌ می دهند تا در دهان موجب‌ اذیت کردن‌ دیگر دندان ها نشود.

ونیر کامپوزیت آی پی اس (ips)

ونیر کامپوزیت آی پی اس، نسل جدیدی‌ از ونیر کامپوزیت ها‌ هستندکه ذرات سرامیک به کامپوزیت اضافه‌ شده‌ است. اضافه شدن‌ این ذرات سرامیکی باعث شده ونیر کامپوزیت استحکام بیشتری داشته‌ باشد و در مقابل رنگ پذیری نسبت به ونیر کامپوزیت های معمولی مقاومت بهتری داشته‌ باشد. همچنین‌ این ذرات سرامیکی به ونیر کامپوزیت جلوه براق تری داده‌ اند و باعث شده‌ آن حالت مات گونه ونیر کامپوزیت های معمولی کاهش یابد. طول عمر ونیر کامپوزیت های معمولی 3 تا 5 سال و طول عمر ونیر کامپوزیت آی پی اس حدود 6 سال می باشد. از مزایای ونیر کامپوزیت آی پی اس آن‌ است‌ که دندان تراشیده نمی شود و نسبت‌ به لومینیرز بسیار ارزانتر می باشد. در روش ونیر کامپوزیت آی پی اس نیز مانند تمامی روش‌های دیگر زیبایی روی 8 تا 10 دندان از هر فک عمل زیبایی انجام می شود.

ونیر کامپوزیت بدون تراش دندان

در ونیر کامپوزیت بدون تراش از یک ماده ترمیم همرنگ دندان استفاده می شود و این  ماده روی سطح دندان قرار داده شده و توسط دندانپزشک فرم داده می شود. درمان یک جلسه‌ای بدون تراش دندان برای زیبایی دندان، مرتب کردن، اصلاح فرم دندان و همچنین برطرف کردن نامنظمی‌های کوچک، بستن فاصله بین دندان ها و زردی دندان می باشد.

بهترین کاندیدا ونیر کامپوزیت دندان

مشاوره‌ و بررسی‌ وضعیت دندان ها، توسط دندانپزشک زیبایی، مناسب‌ بودن‌ شما برای‌ استفاده از ونیر کامپوزیت را مشخص می کند. در این حالت‌ لازم است‌ که شما هیچ بیماری فعال لثه یا التهاب های‌ مربوط به‌ آن‌ را قبل‌ از شروع درمان نداشته‌ باشید.
با این‌حال روش ترمیم دندان ها و دندانپزشکی زیبایی به‌کمک ونیر کامپوزیت، برای اکثر افراد مناسب‌ و ایده آل است‌ و کارآمدترین گزینه‌ برای اشخاصی است‌ که‌ با مشکلات زیر مواجهند: 

 • دندان نا مرتب
 • دندان هایی‌ که روی یکدیگر قرار می گیرند.
 • رنگ بد دندان
 • موارد لب پر و شکستگی دندان
 • دندان های‌ بلند، کوتاه یا کوچک

طول عمر ونیر کامپوزیت دندان

طول عمر ونیر کامپوزیت به‌ عوامل مختلفی‌ مانند جنس دندان ها، رعایت بهداشت و عادت غذایی بستگی دارد. در صورتی‌که ونیر کامپوزیت به‌ درستی صورت گیرد و پس‌ از آن‌ توسط بیمار، مراقبت‌های لازم انجام شود، می توان گفت‌که ونیر کامپوزیت جزو یکی‌ از با دوام‌ترین درمان ها در حوزه دندانپزشکی به‌حساب می‌آید.

سن کامپوزیت دندان

افراد بسیاری قادر به استفاده از این روش درمانی و زیبایی می باشند، اما توصیه دندانپزشکان متخصص این است که تا قبل از 18 سالگی نصب کامپوزیت دندان مگر در شرایط ضروری انجام نگیرد. زیرا ادامه داشتن رشد استخوان فک در این سنین، سبب می شود تا ظاهر کامپوزیت روی دندان ها تغییر کند.

عوارض ونیر کامپوزیت دندان

عوارض ونیر کامپوزیت دندان را باید بیشتر مربوط‌ به نحوه نگهداری از آن‌ دانست تا عملکرد و سازگاری با بدن انسان.  شایع ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان شامل موارد زیر می شوند :

عوارض ونیر کامپوزیت دندان را باید بیشتر مربوط‌ به نحوه نگهداری از آن‌ دانست تا عملکرد و سازگاری با بدن انسان.  شایع ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان شامل موارد زیر می شوند :

اگر فرد پس‌ از درمان ونیر کامپوزیت در مصرف نوشیدنی‌ های رنگ دار و دخانیات، سیگار، قلیان و . . . افراط کند و یا عاداتی همچون مصرف زیاد چای یا قهوه را داشته‌باشد، ممکن‌ است بخش‌ هایی از لبه دندان تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهند.

هر چقدر فرد در مصرف این مواد بیشتر زیاده روی داشته باشد، تغییر رنگ دندان نیز بیشتر است، ولى در صورت بهداشت مناسب و مراقبت، تغییر رنگ کامپوزیت ونیر مشابه دندان طبیعى است و هر زمان لازم باشد، مى توان کامپوزیت دندان را پالیش و پرداخت کرد تا رنگ اولیه خود را حفظ کند.

مراقبت های بعد از انجام ونیر کامپوزیت دندان

 • لازم است‌ برای دوام و پایداری دندان هایتان به‌طور منظم مسواک بزنید.
 • جویدن یا گاز زدن غذا بعد از لمینیت کامپوزیت مشکلی ندارد.
 •  خوردن آجیل های‌ سخت و شکستن پوست دانه‌هایی چون پسته و بادام‌ برای لمینت ها آسیب رسان بوده‌ و ممکن‌ است بخش های‌ مذکور را ساییده کنند. هر چند که می توان ونیر کامپوزیت را دوباره اصلاح و ترمیم نمود. اما لمینت پرسلن و لمینت سرامیکی باید تعویض شوند.
 • لازم است اشخاص دارای ونیر کامپوزیت، پس‌از صرف قهوه، چای یا هرگونه مواد خوراکی رنگ دار، حتما از مسواک استفاده کرده‌ و به خوبی دندان هایشان‌ را پاک کنند، زیرا مواد کامپوزیتی همچون دندان های‌ طبیعی بوده و خاصیت رنگ پذیری دارند. چنانچه در مراقبت‌ از آن ها کوتاهی کنید، بروز  لکه‌های رنگی یا تغییر رنگی کلی‌ را شاهد خواهید بود. حتی اگر دسترسی یه مسواک ندارید، سعی کنید تا دهان خود را با آب بشویید.
 • البته ذکر این‌ مطلب نیز ضروری است‌ که تغییر رنگ به‌ مرور زمان در همه دندان‌ها رخ داده و بهتر است‌ هر چند وقت یکبار آن ها را پولیش نمود.
 • علاوه برحفظ بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب‌ از مسواک، استفاده‌از نخ دندان هم ضروری‌ است. همچنین مراجعه مرتب‌ به مطب دندانپزشکی در تاریخ‌های مشخص، برای‌حفظ سلامت دندان ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

سولات متداول کامپوزیت دندان

 1. آیا می توان برای کامپوزیت دندان رنگ دلخواه خود را انتخاب کنیم؟

  کامپوزیت دندان که امروزه یکی از پرطرفدارترین درمان های زیبایی دندان محسوب می شود، ساختاری از مواد پلاستیکی داشته و در رنگ های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. شما نیز می توانید با مشورت دندانپزشک معالجتان رنگ مناسب را مطابق با رنگ پوستتان انتخاب کنید. توجه داشته باشید که بهتر است رنگی را برای کامپوزیت دندان خود انتخاب کنید که طبیعی به نظر برسد و بیش از حد نسبت به رنگ طبیعی دندان هایتان سفید نباشد.

 2. آیا می توان روی دندان های روکش شده کامپوزیت ونیر انجام داد؟

  برای انجام این کار ابتدا دندانپزشک معالج شما موقعیت دندان های روکش شده را بررسی می کند و بنابر صلاح دید خود در صورت امکان روکش قبلی را با روکش های سرامیکی تعویض می کند.

 3. آیا می توان کامپوزیت ونیر را بر روی دندان ایمپلنت شده انجام داد؟

  در این مورد نیز همانند روکش دندان، متخصص وضعیت دندان ها را بررسی کرده و اگر ایمپلنت دندان در شرایط ایده آل قرار داشته باشد می توان ونیر کامپوزیت را روی آن نصب کرد. در غیر این صورت نیاز به تعویض مجدد ایمپلنت دندان می باشد.

 4. کامپوزیت دندان بهتر است قبل از عمل زیبایی بینی انجام شود یا قبل از آن؟

  به دلیل اینکه پس از کامپوزیت دندان لب در موقعیت جدیدی قرار می گیرد، اغلب متخصصین توصیه می کنند که جراحی زیبایی بینی خود را به بعد انجام کامپوزیت ونیر موکول کنید.

 5. آیا کامپوزیت دندان در دوران بارداری خظرناک است؟

  لازم به ذکر است که انجام کامپوزیت ونیر همانند دیگر درمان های دندانپزشکی در دوران بارداری هیچگونه ضرری ندارد. اما بهتر است در سه ماه ی دوم بارداری انجام شود.

 6. آیا انجام کامپوزیت دندان موجب پوسیدگی دندان خواهد شد؟

  کامپوزیت ونیر نه تنها سبب پوسیدگی دندان نخواهد شد، بلکه از بروز آن نیز جلوگیری می کند. چرا که این ونیر های دندانی با ایجاد لایه ای نازک از سطح دندان در مقابل پوسیدگی محافظت می کنند. البته لازم به ذکر است که در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان خود کامپوزیت دندان هم مانند تمام دندان های دیگر دچار پوسیدگی خواهد شد.

 7. کامپوزیت ونیر در چه مواردی کاربرد دارد؟

  از ونیر های کامپوزیتی جهت پر کردن دندان های پوسیدگی و بازسازی شکل ظاهری دندان در درمان های باندینگ دندان، بستن فواصل بین دندان ها و روکش های زیبایی دندان استفاده می شود.

 8. نحوه نصب کامپوزیت دندان به چه صورتی است؟

  دندان های تحت درمان پس از کمی تراش خوردن به وسیله خمیر کامپوزیتی پوشانده شده و پس از آن امواج نور جهت چسباندن و ایجاد استحکام لازم به آن تابانده می شود. پس از آن دندانپزشک معالج شما به کمک ابزارهای سوهان و پولیش مخصوص شکل و درخشش مناسبی به کامپوزیت های دندان شما خواهد داد.

 9. لمینت دندان با کامپوزیت دندان چه فرقی می کند؟

  لمینت های دندان به علت ساختار سرامیکی که دارند ماندگاری و استحکام بیشتری نسبت به ونیر های کامپوزیتی دارند. البته لمینت ها نیاز به تراش بیشتری برای نصب روی دندان دارند.

 10. لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟

  متخصص دندانپزشکی زیبایی با توجه به نوع مشکل بیمار بهترین درمان را به او توصیه می کند. در مواقعی که دندان ها دچار شکستگی و یا تغییر رنگ حاد شده باشند دندانپزشک معالج درمان لمینت دندان را تجویز خواهد کرد. اما گاهی اشکالات ظاهری دندان جزیی بوده و براحتی می توان با کامپوزیت دندان نواقص آن را برطرف کرد.

 11. آیا کامپوزیت دندان موجب بوی بد دهان خواهد شد؟

  همانطور که پیش از این گفته شد، ونیرهای کامپوزیت همانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارند. اگر به صورت مرتب و روزانه مسواک و نخ دندان استفاده شود، به هیچ وجه دهان شما بوی بدی نخواهد گرفت. البته توجه داشته باشید میزان مهارت و تخصص دندانپزشک معالج شما در کاهش عوارض درمان نادرست و افزایش ماندگاری درمان تاثیر مستقیم خواهد داشت. چرا که اگر دندانپزشک شما با روش نادرستی کامپوزیت دندان شما را انجام دهد ممکن است فاصله ای بین ونیر ها و دندانتان ایجاد شود و همین مسئله باعث پوسیدگی و ایجاد بوی نامطبوع دهان خواهد شد. در این صورت شما مجبور به تعویض کامپوزیت های دندان خود خواهید شد. از این رو برای انتخاب بهترین دندانپزشک متخصص زیبایی دقت فرمایید.

 12. ونیر کامپوزیت بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

  یکی‌ از سوالات متداولی که‌ در حوزه دندانپزشکی زیبایی پرسیده می شود، این‌ است که ونیر کامپوزیت بهتر است‌ یا لمینت سرامیکی؟ هر یک‌ از درمان های لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت، درمان های‌ خاص خود را دارند. در برخی‌ از موارد توصیه‌ به استفاده‌ از لمینت سرامیکی و در برخی دیگر توصیه‌ به استفاده از ونیر کامپوزیت می شود. در مواردی‌ که دندان‌ها نیاز به‌ زیبایی شدید دارند، از لمینت دندان استفاده می شود. بعنوان مثال زمانی‌ که نیاز به‌ تغییر رنگ شدید و اصلاح شکستگی شدید می باشد، استفاده از لمینت سرامیکی توصیه می شود، اما در مواردی‌ که شکستگی جزئی می باشد، با ونیر کامپوزیت می توان با حداقل میزان دستکاری اصلاح رنگ و تغییرات لازم را انجام داد.

بلیچینگ (سفید کردن دندان)

بد رنگ بودن دندان ها‌ یکی‌ از مشکلات رایج بیشتر مراجعین‌ به دندانپزشکی است. این‌ امر حتی‌در کسانی‌ که تصور می کنند که دندان های‌ آن ها سفید و معمولی‌ است، ضرورت‌ دارد. زیرا رنگدانه‌های مواد غذایی به‌ مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان ها‌ میشود. در مواردی‌ که دندان های‌ بیمار به دلایل ژنتیکی و یا مصرف برخی داروها به‌طور حاد بد رنگ شده‌اند و زیبایی‌ او را تحت تاثیر منفی قرار داده‌اند، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

جهت به دست آمدن نتیجه مطلوب در بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان بایستی دندانپزشک علت بد رنگی دندان را بطور کامل بداند و تشخیص دهد که‌ این‌ امر در موفقیت بسیار مهم‌ است‌، زیرا که متناسب با علت، روش درمانی متمایز می شود.

بلیچینگ یکی از روش های بسیار حرفه ای و پرطرفدار به منظور سفید کردن دندان ها می باشد که به خوبی لکه ها و بدرنگی های روی دندان ها را از بین می برد. بلیچینگ با داشتن کمترین ریسک و خطر، دندان های سفید و شفاف را برای فرد ایجاد می کند. دندانپزشک متخصص بعد از بررسی و شناخت عامل تغییر رنگ دندان، با بهترین راهکار روش بلچینگ دندان را انجام می دهد. ماده اصلی سفید کننده دندان ها پراکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرم های مینایی شده و آن هارا از بین می برد. به مرور زمان این ماده به قسمت های زیرین مینا در عاج نفوذ می کند و رنگ آن را روشن تر کرده و باعث سفید شدن دندان می شود. دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند که در ادامه آن ها را نیز مورد ارزیابی قرار می دهیم.

چهار نکته در بلیچینگ دندان

درمان بلیچینگ دندان نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد:

 • کار با این مواد بسیار سخت می باشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست و بسیار وابسته به تخصص دندانپزشک زیبایی می باشد.
 • فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد. رنگ دندان ها ممکن است تغییر کنند و نیاز به تمدید داشته باشند. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و می تواند بین چند هفته تا چند سال متغیر باشد.
 • بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیش بینی نمی باشد. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت مطب های دندانپزشکی، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها (برای داشتن لبخند های هالیوودی) داده نخواهد شد.
 • اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است که هردو روش درمان باید باهم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان هادر مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ خانگی، ادامه روند درمان پیگیری شود. این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد، ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت .

مراقبت های بعد از انجام بلیچینگ دندان

 1. حساسیت دندان ها در روز اول انجام بلیچینگ دندان طبیعی بوده و به کمک قرص های مسکن رفع می گردد. همچنین برای کاهش این حساسیت ها می توانید از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده داشته باشید که البته برای استفاده از آن ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 2. برای جلوگیری از التهاب و تورم، لثه های خود را با آب گرم شستشو دهید.
 3. در صورتی که در منزل از روش بلیچینگ استفاده می کنید و دچار حساسیت های دندانی شدید، مصرف آن را یک روز در میان کرده و در صورت ادامه داشتن حساسیت ها به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 4. استعمال دخانیات و الکل را کنار بگذارید.
 5. مواد غذایی بسیار داغ و یا بسیار سرد را مصرف نکنید.
 6. مصرف نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، چای و نوشابه های گازدار می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها گردند. بنابراین مصرف آن ها کمک کنید و بعد از نوشیدن آن ها حتما دهان خود را با آب بشویید.
 7. مواد غذایی اسیدی را مصرف نکنید.
 8. یک هفته بعد از انجام بلیچینگ دندان، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید تا دندانپزشک وضعیت دندان های شما را مورد بررسی قرار دهد.
 9. بهداشت دهان و دندان خود را جدی تر و منظم تر دنبال کنید و حتما بعد از مصرف مواد غذایی رنگی دهان خود را به کمک آب شستشو دهید.

سوالات رایج

 1. کدام روش سفید کردن دندان ها بهتر است؟

  مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت می باشند و دارای غلظت‌های متفاوتی‌ هستند. در بلیچینگ در مطب، از هیدروژن پراکسید استفاده می شود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پراکسید استفاده می گردد تا دندان های سفیدی به بیمار هدیه شود. اساتید و دندانپزشکان زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل می شود که هر دو این روش ها با هم انجام بگیرند. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر، در همزمانی این‌ دو روش حاصل می شود.
 2. آیا سن خاصی برای انجام بلیچینگ دندان وجود دارد؟

  معمولا تمام افراد می توانند از بلیچینگ برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنند، اما معمولا این کار برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود، زیرا عاج و مینای دندان در این سن هنوز به تکمیل رشد نرسیده است.
 3. چه افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام بلیچینگ دندان نمی باشند؟

  معمولا سفید کردن دندان به روش بلیچینگ برای افراد زیر مناسب نمی باشد:

  • افرادی با داشتن دندان های بیش از اندازه پوسیده
  • افراد دچار سایش های دندانی
  • افراد دارای بیماری های قلبی حاد
  • افراد دچار بیماری های لثه
  • خانم های باردارمراقبت های بعد از زیبایی و بلیچینگ

فیلم رضایت بیماران

آیا مایل به همکاری در افتتاح شعبه جدید دندانپزشکی من هستید؟