در بخش دندان پزشکی بدون درد، ترمیم دندان با لیزر اندودنتیکس به صورتی است که، درمان ریشه در دندانپزشکی کودکان شامل درمان پالپی دندان های شیری و دندان های دائمی نابالغ و جوان میباشد. هدف از درمان ریشه در دندان های شیری تا حد امکان، حفظ فانکشن دندان ها تا زمان افتادن یا حداقل تا زمانی که آن ها برای تکامل اکلوزال اهمیت دارند می باشد.

درمان ریشه در دندانپزشکی کودکان ویژگی های خاص خود را دارد و همواره باید در ارزیابی کلی سیستم دندانی و بیمار مد نظر قرار گیرد. قبل از انجام درمان ریشه در دندان های شیری و دائمی نابالغ، طرح ریزی درمان که شامل پیش آگهی کوتاه مدت و بلند مدت می باشد، باید انجام شود. تشخیص و طرح درمان برای درمان پالپ در کودکان باید شامل یک تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی مناسب، ارزیابی رادیوگرافیک و تست های بالینی مانند لمس، دق و ارزیابی لقی باشد. هنگام تلاش برای تشخیص وضعیت پالپ، مسائل کلینیکی وجود دارد که نه تنها به شرایط پالپ بلکه به مشکلات برقراری ارتباط در هنگام درمان بیماران کم سن و سال به خصوص کودکان پیش دبستانی بستگی دارد.

هدف از درمان ریشه دندان های دائمی نابالغ تداوم تکامل ریشه و حفظ فانکشن دندان در مجموعه دندانی ضعیف، گاهی حفظ دندان در مجموعه دندانی برای مدت معینی ارزشمند به نظر می رسد تا در زمان مناسب برای خارج کردن آن تصمیم گرفته شود. شاید زمان بستن فضا، ایمپلنت یا راه حل پایدار دیگری برای دستیابی به موقعیت اکلوزالی مطلوب در مجموعه دندانی و بیمار تحت درمان به عنوان یک سوال مطرح بود.

این امر نیازمند داشتن اطلاعات کامل از وضعیت پالپی، راه های درمان پالپ و ارزش دندان مذکور در تکامل اکلوزال می باشد. به علاوه جوانه دندان دائمی زیرین نباید در معرض خطر هیچ نوع اختلال تکاملی یا آسیب ناشی از درگیری پالپ و نسج اطراف ریشه دندان شیری یا درمان انجام شده قرار گیرد.