عصب کشی • دندانپزشکی من

جنس و مواد تشکیل دهنده ایمپلنت دندان از چیست؟

در این قسمت از سری مقالات مربوط به ایمپلنت قصد داریم تا شما را با جنس و مواد تشکیل دهنده ایمپلنت آشنا کنیم .شباهت بسیار زیاد ایمپلنت دندان به  دندان طبیعی سبب شده است بیماران این جایگزینی را با هر هزینه ای تقبل کنند. جنس و مواد تشکیل دهنده ایمپلنت دندان از All-on-۴ ساخته شده که تحت عنوان بهترین جایگزین و ماندگارترین کاشت دندان به همگان معرفی شده است.براساس ویژگی ها و توانایی هایی که هر کدام از مواد تشکیل دهنده ایمپلنت دارند ، قیمت و هزینه ایمپلنت دندان تخمین زده می شود. در ابتدای کار هزینه کاشت ایمپلنت دندان به نظر بسیار گران خواهد بود اما در دراز مدت که از هزینه های مازاد خلاص می شوید این قیمت اصلا به چشم نخواهد آمد.

برای مشاوره رایگان و همچنین دریافت طرح درمان رایگان با هر یک از شعب دندانپزشکی (( من )) تماس بگیرید .

مواد اصلی تشکیل دهنده ایمپلنت دندان

جنس ایمپلنت هایی که امروزه ساخته می شوند؛ معمولا از مواد مختلفی مانند: آلیاژ تینایوم، زیرکونیا، آلیاژهای طلا و فولاد ضد زنگ می باشد. سال‌ها پیش، یک دندانپزشک سوئدی دریافت که تیتانیوم در تماس با استخوان بدون هیچ تغییری باقی میماند و استخوان به درستی بر روی سطح فلز تیتانیوم رشد می کند؛ و این فلز در استخوان  ثابت و بدون حرکت باقی می ماند؛ که این امر منجر به ساخت ایمپلنت‌های امروزه شد. بیش از ۹۵% درصد از ایمپلنت‌های دندانی امروزی از آلیاژهای تیتانیوم ساخته شده اند؛ که حتی بعد از ۱۰ سال، میزان موفقیت این ایمپلنت‌ها به بیش از۹۸% درصد می رسد ،براساس تحقیقات فراوان و آزمایشات متعدد، تیتانیوم به عنوان یک ماده ماندگار و سازگار با بدن انسان می باشد ،که از آن به عنوان ریشه دندان استفاده می کنند.از زمانی که ایمپلنت‌های دندانی تیتانیومی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، هنوز هیچ گزارشی مبنی بر آلرژی نسبت به این فلز گزارش نشده است. با این وجود، برخی افراد آلرژی یا حساسیتی نسبت به فلزات دارند.براساس تحقیقات فراوان و آزمایشات متعدد، تیتانیوم به عنوان یک ماده ماندگار و سازگار با بدن انسان می باشد ،که از آن به عنوان ریشه دندان استفاده می کنند.این سازگاری به نحوی بوده که تیتانیوم به راحتی با استخوان فک جوش خورده و ایمپلنت را به صورت محکم و ماندگار در جای خود نگه می دارد. از سوی دیگر ،حساسیت و آلرژی بسیار کم بیماران به این ماده سبب شده است که بیشتر مورد توجه سازندگان ایمپلنت دندان قرار گیرد.زیرکونیوم یکی دیگر از مواد جایگزین دندان های از دست رفته می باشد ،که همانند تیتانیوم با بدن انسان سازگاری کامل دارد. طبق آمار بدست آمده از دانشمندان، میزان موفقیت ایمپلنت ساخته شده از جنس زیرکونیوم همانند موفقیت کاشت ایمپلنت دندان با تیتانیوم است.هر دو فلز می‌توانند با یک میزان موفقیت با استخوان پیوند خورده و یکپارچه شوند، به شرطی که دستورالعمل‌ها به درستی رعایت شوند. برخی بیماران از ایمپلنت‌های تیتانیومی استفاده می‌کنند که هنوز بعد از ۲۰-۳۵ سال به خوبی به کار خود ادامه می‌دهند، برخی دندانپزشکان می‌توانند با زیرکونیا نیز به این موفقیت دست یابند، اما تا وقتی که آزمایشاتی بروی این ماده برای این مدت دوام و طول عمر و ماندگاری ایمپلنت انجام نگرفته است، نمی توان با اطمینان صحبتی کرد.

در مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی (( من ))  بسته به بودجه شما از مرغوبترین نوع ایمپلنت های موجود در بازار استفاده خواهد شد .

تفاوتهای ایمپلنت تیانیوم و زیرکونیا

۱)     ایمپلنت‌های تیتانیومی نسبت به نوع زیرکونیا تطبیق‌پذیری و کاربرد بیشتری با دندان‌های نهایی و نیز انعطاف‌پذیری با جراحی کاشت ایمپلنت دارند؛ زیرا می‌توانند از سیستم‌های یک قطعه‌ای یا دو قطعه‌ای ساخته شوند. در سیستم‌های دو قطعه‌ای، ایمپلنت جانشین ریشه می‌شود و کلاً در سطحی از استخوان اصلی فک قرار می‌گیرد.

۲)      از طرف دیگر ممکن است ایمپلنت‌های از جنس زیرکونیا (بدنه و پست یا اباتمنت ایمپلنت) از یک بخش تشکیل شوند. بنابراین تنها گزینه برای مبحث کاشت پروتز این است که دندان‌ها در جای خود چسبانده شوند. ثانیاً شانس بسیار کمی برای خطا کردن وجود دارد (باید بسیار دقت کرد تا یک ایمپلنت در موقعیت یا زاویه‌ای اشتباه قرار نگیرد). بنابراین جراحی کاشت ایمپلنت و حجم استخوان کاملاً اساسی هستند. 

۳)     با ایمپلنت‌های تیتانیومی متخصصین دندان‌پزشکی اغلب قادر می‌شوند تا ایمپلنت را در استخوان قرار دهند، آن را زیر لثه دفن کنند و همزمان آن ناحیه را پیوند بزنند. در صورت انجام ایمپلنت زیرکونیومی که دربالای لثه‌ها قرار می‌گیرد، توانایی انجام پیوند کاهش می‌یابد یا حتی خطرناک می‌باشد، و ممکن است نیاز باشد که یک جراحی مجزایی برای آماده سازی صد در صدی استخوان انجام گیرد.

۴)      در هر دو نوع ایمپلنت، قبل از قرار دادن دندان‌های نهایی، برای جوش خوردن استخوان یا رشد آن بروی ایمپلنت به چند ماه دوره ی تسکین نیاز است. این دوره‌ی تسکین با وجود ایمپلنت‌های زیرکونیای یک بخشی، می‌تواند به مهارت بیشتری نیاز داشته باشد. زیرا دندان‌پزشکان نمی‌توانند ایمپلنت را در زیر بافت لثه بپوشانند. اگر فشار یا حرکتی در ایمپلنت وجود داشته باشد، فرآیند پیوند استخوانی رخ نخواهد داد.

۵)     استحکام ایمپلنت‌های تیتانیومی بیشتر است. دندان‌پزشکان دیگر انتظار شکستگی ایمپلنت‌های تیتانیومی را ندارند، ولی امکان شکستن در ایمپلنت‌های زیرکونیا وجود دارد. اگر این اتفاق رخ دهد، معمولاً تنها گزینه برداشتن آن‌ها می‌باشد که این کار می‌تواند نقص بزرگی را در استخوان ایجاد کند. خطر شکستن ایمپلنت‌هایی با قطر کمتر(۳.۲۵ میلی‌متر) بالاتر خواهد بود.

دلیل استفاده از تیتانیوم در جنس و مواد تشکیل دهنده ایمپلنت

اگر به هر کلینیک و یا مطب خصوصی برای کاشت ایمپلنت دندان سر بزنید، بی شک با نام تیتانیوم روبرو خواهید شد. شرکتهای سازنده ایمپلنت  به مزایا و کاربرد تیتانیوم در کاشت ایمپلنت دندان پی برده و بدین جهت از این نوع فلز در ساخت  و جنس مواد تشکیل دهنده ایمپلنت استفاده می کنند . برخی از این مزایا و کاربردها شامل موارد زیر است:

Ø    سازگاری زیستی: انتخاب فلز سازگار با بدن کاری بس دشوار است. تیتانیوم علاوه بر سازگاری با بدن می تواند باعث تحریک رشد استخوان (استخوان سازی) شود.

Ø    بی ضرر بودن: ایمپلنت ساخته شده از تیتانیوم برای بدن بی ضرر است ، حساسیت و خطر آلرژی برای بدن ایجاد نمی کند.

Ø    حداقل سائیدگی: زمانی که صحبت از عمر طولانی ایمپلنت به میان می آید، یعنی کمترین سائیدگی را در طولانی مدت داشته باشد. تیتانیوم آلیاژی است با لایه محافظ دی اکسید  ،که از دسته آلیاژهای مقاوم  در برابر سائیدگی و نفوذ آب و مواد شیمیایی است.

Ø    سبک و محکم:  تیتانیوم فلزی سبک در عین حال قوی است ،که پس از خم شدن به راحتی می تواند به شکل اصلی خود برگردد.

جنس روکش ایمپلنت چیست؟

روکش ایمپلنت از جنس و مواد مختلفی ساخته و تولید می شود ، مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی (( من ))   مهم ترین متریال هایی که برای ساخت روکش ایمپلنت از انها استفاده می شود، را به شرح زیر برای شما توضیح میدهد:

ü    روکش ایمپلنت از جنس سرامیکی

روکش سرامیکی و یا چینی متداول ترین جنس روکش ایمپلنت هستند، که بیشتر ایمپلنت ها از این جنس روکش ساخته می شوند. سرامیک به صورت کلی ماده ای است که در همه جا به راحتی یافت می شود و استفاده از آن باعث می شود تا ظاهر روکش ایمپلنت شباهت زیادی به دندان های طبیعی داشته باشد.روکش های سرامیکی بسیار درخشان هستند و ظاهر زیبایی را برای دندان ایجاد می کنند و لازم به ذکر است که این نوع روکش ها از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند.

 ü    روکش ایمپلنت از جنس چینی جوش خورده به فلز

نوع دیگری از روکش های ایمپلنت، روکش های چینی جوش خورده به فلز هستند که این نوع روکش ها در مقایسه با روکش های سرامیکی بسیار محکم ترند. روکش های چینی به بخش فلزی ایمپلنت جوش می خورند و به این شکل دوام و قدرت آنها افزایش پیدا می کند.این نوع روکش ها دارای رنگ سفیدی هستند و به روکش های سرامیکی بسیار شباهت دارند. با این وجود این روکش ها برای کسانی که به دنبال روکش های بادوام هستند، مناسب ترین انتخاب خواهد بود.

ü    روکش ایمپلنت از آلیاژ طلا

روکش هایی که از جنس طلا ساخته می شوند، برای افرادی مناسب هستند که به ایمپلنت های درخشان و پر زرق و برق علاقه دارند.این روکش ها ترکیبی از مس، طلا و آلیاژهای فلزی دیگر هستند و از جمله مهم ترین مزیت های انها این است که این نوع روکش به راحتی شکسته نمی شود و یا ترک نمی خورد.روکش های ساخته شده از طلا بعد از اینکه در داخل دهان جاگذاری می شوند، هیچ نیازی به ترمیم نخواهند داشت.

ü    روکش ایمپلنت از آلیاژهای فلزی

متریال دیگری که برای ساخت روکش ایمپلنت از آن استفاده می شود، آلیاژهای فلزی هستند ،که این روکش ها از انواع فلزات بادوام ساخته می شوند و جایگذاری آن ها در دهان نیازمند عمل سخت و پیچیده ای نیست. روکش هایی که از آلیاژهای فلزی ساخته می شوند، بسیار با دوام هستند و در مقابل خوردگی و پوسیدگی آسیب نمی بینند.

در پایان لازم به ذکر است که کیفیت و جنس ایمپلنت بخشی ا ز تضمین این درمان می باشد ، و بخش مهم دیگر در انجام این امر کمک گرفتن از پزشکان و متخصصین زبده و حرفه ای می باشد. چنانچه این درمان توسط متخصصین ایمپلنت و یا جراحان فک و صورت با تجربه و مجرب صورت نگیرد؛ریسک بروز مشکلات را افزایش میدهد. مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی (( من ))   با در اختیار داشتن پزشکان و جراحان مجرب و با استفاده از ایمپلنتهای مرغوب آرامش و آسودگی خیال را به شما خوبان هدیه می دهند.

تو بخند زیباییش با من / مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی (( من))   

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی : مواد اصلی تشکیل دهنده ایمپلنت دندان/تفاوتهای ایمپلنت تیانیوم و زیرکونیا /دلیل استفاده از تیتانیوم در جنس و مواد تشکیل دهنده ایمپلنت/جنس روکش ایمپلنت چیست؟/